Clematis Dufek
Plamének
Clematis
Jak
pěstovat
Koupit sazenice
Katalog sazenic
Skupiny
řezové skupiny
Na návštěvě
u pěstitele
TOP
sazenice
Nové
FOTOGALERIE
Nové
FOTO sazenic

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ CLEMATISU -PLAMÉNKU


Stanoviště:  "Hlava na slunci ,nohy ve stínu".Světlé a teplé. Plné slunce i polostín. (pouze několik málo odrůd snese i stín.) Spodní část rostliny, místo, kde jsou kořeny - udržovat ve stínu, v přimém vlhku a chladu. Toho docílíme sadbou před nízkými keříky, dřevinami nebo trvalkami, příp.mulčem (tráva,mulčovací kůra ,kameny). Klematis vysazujeme na sluné nebo polo-sluné stanoviště na východní, jižní nebo západní stranu chráněnou ,alespoň částečně před větrem.

NIKDY nevysazujeme na severní stranu.

Nejvhodnější doba pro výsadbu klematisu je jaro (duben,květen) a podzim (srpen-říjen). Mohou se však sázet celoročně. Plaménky potřebují stabilní oporu, kterou můžeme koupit nebo vyrobit např.ze dřeva, drátů, pletiva nebo betonářské stavební sítě, kterou dobře ukotvíme.

Půda:


Pokud jde o nároky na půdu všem Klematisům se daří v dobré a výživné zahradní půdě bohaté na humus a živiny. (pH 6-7, propustná a hluboko prokypřená do hloubky 50-60cm a odvodněná (drenážní štěrk, hrubý štěrkopísek 8cm) přiměřeně bohatá na vápník. Klemátis těžko poroste v půdě těžké, jílovité, studené, mokré nebo suché.

Doporučení:


sazenice sázíme 40 cm až 1m od sebe. Urostlé a staré rosltliny je možné taky přesadit. Nejvhodnější doba je brzy z jara nebo po odkvětu, kdy výhony zkrátíme na 50-70cm. Obryjeme rostlinu dokola, vypáčíme z balem a zasadíme do připadně vyhnojené jámy.

Klematis Dufek
Způsob výsadby:

Představme si že sázíme trvalku, rostlinu, která bude na vybraném místě dělat parádu mnoho let. Aby dobře rostla, potřebuje životní prostor, živiny a všechny dobré podmínky pro zdravý růst. Při výsadbě uděláme hlubokou jámu 50 x 50 x 50cm, v horší půdě 60 x 60 x 60cm. Na dno dáme asi 8cm štěrku (drenáž), na tuto vrstvu přidáme dobře promíchanou zeminu s proleželým hnojem nebo kompostem popřípadně i zahradním substrátem. Pouze ve velmi dobré, výživné, propustné,  nepřemokřené a odvodněné půdě postačí některým druhům Clematisu né tak důkladně zpracovaná zem. Postačí do hloubky 40cm. Do takto připravené půdy sázíme. Nejdříve sazenici namočíme do nádoby s vodou  a dále dbáme na to, aby rostlina byla zasazena 5-10cm hlouběji než byla v kontejneru. Při sázení nakloníme rostlinu směrem k opoře. Při sázení ke zdi sázet daleko, tak aby se voda dostala ke kořenům. Zeminu přitiskneme k sazenici a důkladně zalijeme. Další zálivku provádíme tak, abychom rostlinu nepřemokřili. Rostlinu přivážeme k opoře, další postupně narostlé výhony vyvazujeme, vedeme a usměrňujeme po opoře, aby rovnoměrně pokrývaly celou plochu k tomu určenou. Toto provádíme pravidelně a co nejdříve -pokud jsou výhony nepropletené, zelené. Zdřevnatělé výhony jsou křehké a snadno se lámou.
Klematis Dufek

Hnojení:Druhým a dalším rokem po výsadbě rosltiny na podzim (listopad) přihnojíme. Obložíme rostlinu ve vzdálenosti asi 10cm od kořenového krčku vrstvou proleželého hnoje nebo kompostu. Na jaře (březen) k rostlinám, kde je dostatek humusu stačí zpočátku přihodit kombinované hnojivo Celerit. Ten dáváme každým rokem.

Řez:


Provádíme podle typu řezu 1,2,3 a podle řezové skupiny do ,které odrůda patří 1,2,3.

Ošetřování:Před zimou je dobré navrstvit posekanou trávu nebo listí kolem rostliny popřípadně přikrýt chvojím, aby nevymrzly. Dále pak přikrýt ranné hybridy chvojím,rákos.rohoží,bílou netkanou textilíí nebo jiiným způsobem přikrýt, aby výhony nenamrzly a na jaře pěkně kvetly.

Choroby-škůdci:- Vadnutí Plaménku (Phoma clematidina): Rychlé odůmírání listů ,celých výhonů i rostlin. Ochrana=fungicid Talent.Na jaře ošetření průběžně opakovat,preventivně po 14 dnech zálivka nebo postřik spodní části rostliny.
- Padlí (Erysiphe  polygoni): Bělavý povlak na listech měkkých výhonech i květech.
- Plíseń šedá (Botrytis cinerea): Poupata,květní stopky i stonky hnědnou ,hnědý povlak plísně.
- Antraknoza Plaménku (Matssonia clematidis): Tmavěhnědé až černé skvrny často se šíří od čepele až podél středu listu.
- Mšice: Drobný hmyz,který škodí sáním hlavně na listech na mladých výhonech a poupatech.
- Slimáci: Ožírají mladé listy,výhony a květy.

Klematis

Aby Váš Plamének kvetl delší dobu


Aby klematis

2 řezové skupiny 

kvetl delší dobu, provedeme pokrácení některých výhonů (únor) později (březen), ale opatrně , abychom se o jarní květy nepřipravili. Ty by pak kvetly na podzim.Příčinou slabého podzimního kvetení je, že v červnu neostříháme květy včetně prvního páru listu - vytvoří se semena. Ty jsou hezké na pohled, rostlinu však vysilují, ale neumožní vytvoření nových kvetních pupenů. Proto můžeme část rostlin takto upravit. U těchto druhů se doporučuje v červnu po odkvětu přihnojit sazenici dávkou plného hnojiva.

Aby Klematis

3 řezové skupiny

kvetl delší dobu, je potřeba na jaře, když rostlině vyrazí nové mladé výhony, některé ve výšce 60-70cm zaštípneme ,oddělíme a odkloníme.Ty vytvoří novou vlnu květů, která kvete později.

SÁZENÍ DO NÁDOB

PŘI SÁZENÍ DO NÁDOB JSOU nejvhodnější nádoby hlubší a přiměřeně velké od 10 do 20l podle velikosti kořenového balu, rostliny dále průběžně přesazovat.Na zimu nádobu zabezpečit proti mrazu nebo zakopat na zahradě.

Druhy vhodné do nádob: (viz.katalog)
č.11,16,18,20,22,30,48,50,51,53,55,57,58,59,60,62,63,70,74,76,82,84,89,97,100,108,112,115,116,120,124,125,126,129.