Clematis Dufek - specialista na Plaménky
Plamének
Clematis
Jak
pěstovat
Koupit sazenice
Katalog sazenic
Skupiny
řezové skupiny
Na návštěvě
u pěstitele
TOP
sazenice
Nové
FOTOGALERIE
Nové
FOTO sazenic
Webové stránky, Ubytování v Lomnici, Kuchyně na míru, Střechy na klíč ubytování Uherské Hradiště Dveře z masivu Přesná strojní CNC výroba
Josef Dufek - Klematis
NA NÁVŠTĚVĚ  (časopis zahrádkář navšítivil pěstitele)


V zajetí barevných liánJosef Dufek, kterého jsme navštívili na jeho zahradě v Lomnici nad Popelkou, se specializuje na pěstování plaménků (Clematis). Vyučil se strojním zámečníkem a zahradničení měl spíše jako zábavu. K zahradě sice tíhnul od mládí, ale k pěstování plaménků ho přivedl jeho otec, který byl zahradníkem a plaménky sbíral, až když mu bylo třicet pět roků. Otci na zahradě pomáhal a plaménky ho nadchly. Dnes má největší neprofesionální sbírku v republice.V čem pěstitelé nejčastěji chybují?

"Někdy se stává, že zasadíte zakoupenou sazenici, ona chvíli roste a třeba po týdnu se projeví jakýsi šok po přesazení a rostlina vadne a vypadá, že je po ní. Nikdy ji nevykopávat, ale nechat být, maximálně přiměřeně zalít v případě velkého sucha. Ve většině případů se ještě ten rok nebo příští rok vzpamatuje a vyroste znova."Víte o nějakém pěstiteli, který se věnuje plaménkům?

"Někteří lidé si je začali dávat na plot místo tújí a shánějí co nejvíce odrůd. Že by se však někdo na ně specializoval, to nevím. Já se však pomalu začínám specializovat na plaménky, které bohatěji kvetou. Co je platné, že některá odrůda má mimořádně velké květy nebo je plnokvětá, když na rostlině je jen několik květů. Líbí se mi, když rostlina na sebe upozorní už na dálku."
Pan Dufek používá zajímavý způsob "vedení" Klematisů. Pěstuje je sice u plotu, ale vlastně na drátěnce podobné té pro révu. Ke každému plaménku lehce zapíchne drát chráněný bužírkou, který je v horní části ohnutý a zaháknutý za horní vodorovný drát. Rostlina se hned odspodu drátu přidržuje a tím jej i sebe fixuje. Pak už stačí jen malý kolíček na prádlo, když by se některý výhon oddálil. Na podzim místo složitého vymotávání a vystříhávání stačí plamének u země odstřihnout, ohnutý drát vyháknout a je hotovo.
Samozřejmě u plaménků jarních toto neděláme, ty vedeme po stabilnějších oporách, nejlépe se k tomu hodí dřevěné nebo hotové mřížky pevně ukotvené, aby odolaly většímu větru.


pěstování Clematisu - zahrada J. Dufek
Clematis zahrada p. Dufka

"

Dříve se klematisy příliš nepěstovaly

, sortiment byl poměrně chudý a nové druhy a kultivary se sháněly těžko. Také s jejich množením nebyly žádné zkušenosti", vysvětluje pan Josef. "Zpočátku jsme měli asi dvacet odrůd, naučili jsme se je množit. Časem jsme z ciziny získali další odrůdy a sbírka se rozrůstala. Propadl jsem tomu natolik, že když vidím odrůdu, kterou ještě nemám, musím ji mít, ať to stojí, co to stojí," usmívá se zanícený pěstitel. Bohužel nejednou se stalo, že si objednal podle katalogu novou odrůdu a nakonec vyrostlo něco jiného. Dnes jeho sbírka čítá ke stovce druhů a odrůd plaménků. Nejspíš je u nás jediným vlastníkem takto rozsáhlé sbírky z řad neprofesionálů.

Poradil byste našim čtenářům, jak si dobře vybrat sazenici při nákupu?

"Mám zkušenost, že když se rostliny prodávají přímo, většina lidí vyžaduje kromě popisu odrůdy ještě barevný obrázek. Mnohdy ale nehledí ani na kvalitu rostliny a prodává se vlastně obrázek. Mnozí jsou pak zklamaní. Je třeba se zaměřit především na samotnou rostlinu.

Sazenice by měla mít odpovídající barvu listů, většinou sytě zelenou. Jako u každé sazenice by měla vypadat zdravě a u plaménku je výhodnější, když má více výhonů.

Silnější rostlina lépe poroste, dříve bohatěji pokvete. Když se dostanu k odrůdě, kterou opravdu chci a je k mání jen třeba slabší, neduživá sazenice, vím co je to za práci, abych jí dostal do dobré kondice."

Množení plaménků je sice zdlouhavé a mnohdy se asi ani nevyplatí, ale nedá mi to, abych se zkušeného pěstitele nezeptal na jeho recept na množení:

"Abychom udrželi pravost odrůdy, nezbývá nic jiného, než řízkovat. Nejvhodnější doba k odběru řízků je od poloviny června do poloviny července. Dřevo nesmí být přezrálé ani nedozrálé, neodebíráme ze spodní části ani z vrcholu. Vybranou část stonku rozstříháme.
Řez vedeme asi 5 cm pod paždím listu a asi 1 cm nad listem. Je třeba také zmenšit listovou plochu. Ze složeného listu odstraníme jeden nebo dva lístky. Konec řízku ošetříme stimulátorem a dáme do rýhy nebo předem vytvořené dírky v substrátu, aby se stimulátor nesetřel, a substrát přitlačíme. Vypěstování sazenice je poměrně zdlouhavé a pracné. O něco jednodušší je vypěstování nové rostliny hřížením. Stonek nařízneme, ohneme a zachytíme přibližně v rýze 5?10 cm hluboké, zahrneme a udržujeme vlhké," radí Josef Dufek.

Plamenky Lomnice nad Popelkou
Poměrně problematický bývá řez plaménků. Poradíte nějaký jednoduchý recept?

"Botanické plaménky zpravidla řezat nemusíme. Pokud to situace vyžaduje, rostlina je proschlá nebo již nevypadá pěkně, pak ji teprve hlouběji seřízneme. U odrůd, které kvetou na jaře v květnu a v červnu, stačí odstranit jen slabé, nevyzrálé dřevo. Jak rostlina na jaře vyráží, už je vidět, že některé výhony zasychají, jsou slabší apod. Ty pak mírně upravíme řezem. Pokud rostlina vypadá pěkně a bohatě kvete, nezasahujeme do ní. Starší prosychající keř můžeme radikálně seříznout. V létě kvetoucí odrůdy, které se pěstují nejčastěji, je důležité pravidelně seřezávat. Řežeme je na jaře nebo na podzim. Dávám přednost podzimnímu termínu. Rostliny seřezávám dvacet centimetrů nad zemí nebo někdy až u země. V příštím roce vyrazí znova. Pokud bych je neseřízl, sice by dál kvetly, ale odspodu by byly vyholené, což nepůsobí pěkně."

Chráníte plaménky před zimou?

"Na zimu dávám k plaménkům kompost, nebo se může dát zetlelý hnůj. Na jaře kvetoucí plaménky je vhodné zakrýt třeba chvojím, umělou pytlovinou apod., aby neomrzly. Na jaře pak dám ke každé rostlině Cererit. Během vegetace už nepřihnojuji."

Vyžadují plaménky ještě nějakou péči během roku?

"U jarních plaménků se někdy vyplatí odstřihovat odkvetlé květy s jedním párem listů. Brzy znovu obrazí a opět kvetou. Některé mají ale ozdobné souplodí a bylo by škoda je odstraňovat."
A jak je to se správnou výsadbou?
"Plaménky můžeme vysazovat po celý rok kromě zimy a takových těch parných letních období. Prodávají se převážně kontejnerované. Pro rostlinu je třeba vykopat jámu 50 cm hlubokou, na dno dát 10 cm štěrku jako drenáže, potom hnůj a na něj původní zem smíchanou 1:1 se zahradnickým substrátem, aby byla lehká a propustná."

Často se tvrdívá, že plamének má být ve spodní části zakrytý nebo zastíněný.

"Ano, to by mělo být. Plaménky jsou na slunci náchylnější k vadnutí. Většinou nikdo neví, co s posekanou trávou. Já ji dávám do kompostu a nebo se mi osvědčilo ji nastýlat právě k plaménkům. Dám ke každému pěticentimetrovou vrstvu a za chvíli se to tak seschne, že tam není skoro nic."
Při dalším sekání stále přidávám další vrstvu přiměřeně silnou, aby se tráva nezapařila a plnila tak účel proč se tam dává. (tj. Mulč k udržení vláhy, zastínění kořenů a také, aby tam nerostl plevel.)